پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

دایناسورها باهوش بودند یا کم هوش؟

دایناسورها شصت و پنج میلیون سال پیش بر اثر سرد شدن ناگهانی زمین منقرض شدند و فسیل‌های باقی مانده از دایناسورها نشان می‌دهد که این جانور مغز کوچکی داشته است، اما هیچکدام از این دو شواهد باقی مانده ثابت نمی‌کند که آن‌ها کم هوش بوده‌اند. دانشمندان از روش جدیدی استفاده کرده‌اند تا ببینند دایناسورها باهوش بودند یا کم هوش.

یکی از روش‌های سنجش هوش دایناسورها:EQ

ازآنجاکه راهی برای سفر در زمان وجود ندارد و نمی‌توان از دایناسورها تست آی‌کیو گرفت، دانشمندان علوم طبیعی از روشی غیرمستقیم برای پایش هوش جانوران منقرض شده استفاده می‌کنند. به این روش اندازه گیری ضریب مغزی به اختصار EQ می‌گویند. ضریب مغزی نسبت بین وزن مغز و اندازه بدن جانور است، که باعث برآوردی کلی از هوش حیوان می‌شود. در ادامه این نسبت با سایر حیوانات زنده که در جهان امروز زندگی می‌کنند مقایسه می‌شود و نتیجه مقدار هوش احتمالی جانور می‌شود.

ادامه مطلب...

توصیه های سلامتی در فصل تابستان

متخصصان سلامت و بهداشت عمومی همواره تاکید دارند که با توجه به ناراحتی‌های شایع در این فصل، تغییر در رژیم غذایی و رعایت برخی از نکات بهداشتی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

در مقاله جدیدی، این متخصصان به معرفی مفیدترین نکات و مهم ترین توصیه‌های بهداشتی مخصوص این فصل پرداخته‌اند که به شرح زیر است:

ادامه مطلب...

راه های طبیعی برای افزایش قد دانش آموزان

قد فرزند شما بستگی به عوامل مختلفی مثل ژن، میزان فعالیت بدنی، کیفیت رژیم غذایی، سلامت عمومی بدن و غیره دارد. امروز تمایل به مصرف قرص و داروهای افزایش رشد زیاد شده  است در حالی که راه های طبیعی هم برای افزایش قد کودکان وجود دارد.

افزایش قد کودکان در سن بلوغ در بسیاری از موارد اتفاق می افتد، برای دختران بین سن هشت تا سیزده سال و برای پسران بین ده تا پانزده سال جهش رشدی وجود دارد، در ادامه عادتهای مناسبی را پیشنهاد میکنم که ثابت شده در افزایش رشد قد کودک تاثیر بسزایی دارد.

ادامه مطلب...

پایگاه تابستانی دبستان تلاش